ZHP  / 

                                                                                         431

HUFIEC ZHP PAŁUKI

 

 

im.OLGI I ANDRZEJA MAŁKOWSKICH


I Hufcowa Olimpiada Zuchowa

   W dniu 11 kwietnia 2016 roku w Piechcinie odbyła się I Hufcowa Olimpiada Zuchowa. Wzięły w niej udział następujące gromady: GZ  "Kubuś Puchatek" ze Żnina, GGZ "Ogniste Pióra" z Szubina, GZ "Leśne Skrzaty" z Lasek Wielkich, GZ "Tańczące Nutki" z Barcina, GZ "Przyjaciele Kubusia Puchatka" i GZ "Leśne Duszki" z Piechcina. Otwarcia olimpiady dokonała komendant Hufca Pałuki  hm. Alicja Przybyłowicz, która życzyła wszystkim powodzenia i udanej zabawy. Podczas olimpiady zuchy mogły wykazać się sprawnością fizyczną w różnorodnych konkurencjach.  W trakcie rywalizacji nie zabrakło dopingu zarówno ze strony zuchów jak i ich rodziców oraz rodzin. Nad przebiegiem olimpiady czuwali członkowie drużyny starszoharcerskiej im. Aleksego Dawidowskiego z Piechcina wraz z drużynowym pwd. Jakubem Wojciechowskim, który przygotował i przeprowadził wszystkie konkurencje oraz komendant Szczepu  im. Z. Bytnarowej z Piechcina hm. Tamara Dolata. Nie zabrakło konkurencji dla drużynowych, które wzbudziły wiele emocji wśród zuchów. Zuchy bardzo angażowały się w przebieg każdej konkurencji, jednocześnie doskonale się bawiąc. Po podliczeniu punktów I miejsce zajęła GZ "Leśne Duszki"( phm. L. Wojciechowska), II miejsce GZ "Przyjaciele Kubusia Puchatka" ( pwd. M. Mielcarek), III miejsce GGZ " Ogniste Pióra" ( pwd. J. Lewandowska). Trzy pierwsze gromady otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy i medale natomiast pozostałe gromady puchary i dyplomy. Na wszystkich uczestników czekały również słodkości i napoje. Wszystkie nagrody ufundował Hufiec Pałuki.

 

1065 1066 1067 1068 1069

1070


 

DZIEŃ MYŚLI BARTERSKIEJ 2016 r.

   W dniu 3 marca 2016 roku w Piechcinie zorganizowane zostało przedstawienie z okazji Dnia Myśli Braterskiej.  Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był zastęp "Glizdy" z drużyny starszoharcerskiej im. Aleksego Dawidowskiego. W skład zastępu wchodzą: Weronika Wójcik, Zuzanna Zielińska, Daria Kuflewicz, Weronika Małek, Amelia Szewczak, Michalina Kozłowska i Konstanty Gaczkowski oraz drużynowy dh Jakub Wojciechowski. Podziękowania za pomoc należą się Kacprowi Mrozowskiemu.  Przedstawienie było związane również z udziałem "Glizd" w Ogólnopolskim Turnieju Zastępów. Po pierwszym etapie "Glizdy" znajdują się w kategorii złota. Na przedstawienie zostały zaproszone wszystkie gromady i drużyny ze Szczepu Harcerskiego im. Zdzisławy Bytnarowej w Piechcinie oraz instruktorzy. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Komendy Hufca Pałuki: dh komendant Alicja Przybyłowicz, dh Tamara Dolata, dh Liliana Wojciechowska, dh Waldemar Dolata i dh Marcin Bajek. Miło nam było również gościć dh Monikę Mielcarek, dh Jolantę Słomowicz, dh Jolantę Szywalską, dh Marcina Smutka i dh Macieja Banasia. Przygotowane przedstawienie spodobało się wszystkim zgromadzonym czego dowodem były gromkie brawa i pozytywne komentarze po zakończeniu. Na koniec chciałbym dodać, że jestem dumny z moich harcerek i harcerzy, którzy po raz kolejny wykazali się kreatywnością.

tekst i zdjęcia dh Jakub Wojciechowski

1036 1037 1038 1039 1040 1041
1042 1043 1044 1045 1046  

 


ZESPÓŁ HARCERSKI "ISKIERKI" W TORUNIU

   Zespół Harcerski Iskierki uświetnił uroczystość  obchodów 71. Rocznicy Śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystość odbyła się 23 lutego w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki w Toruniu.

http://www.torun.pl/pl/71-rocznica-smierci-bl-ks-swfrelichowskiego

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/biuro-prasowe-kontakt/informacje-prasowe/28952-rocznica-smierci-ksiedza-frelichowskiego

1033 1034

1035

 


 „Raz na cztery lata zuch jest pępkiem świata”

   Pod takim hasłem zuchy ze Szczepu Harcerskiego im. Z. Bytnarowej świętowali Imieniny Zucha. 29 luty jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich zuchów. Nie każdy ma okazję przeżyć to wesołe święto, gdyż obchodzone jest ono co cztery lata. Tego właśnie dnia dziewczynkom i chłopcom z gromad zuchowych składa się życzenia.  Zuchy z gromad zuchowych: „Przyjaciele Kubusia Puchatka” (drużynowa pwd Monika Mielcarek) oraz „Leśne Duszki” (drużynowa phm Liliana Wojciechowska) spotkały  się w Zespole Publicznych Szkół nr 1 w Piechcinie, gdzie wraz z harcerzami spędziły ów dzień przy wspólnej zabawie.

1029 1030 1031

1032

 


V ZLOT HARCERSKI "OGNIK 2015"

   Dnia 25 września 2015r. w Smerzynie odbył się V zlot Hufca ZHP Pałuki "Ognik 2015". Komendantem zlotu został Maciej Banaś a organizacją zajmował się wraz z nim Marcin Bajek. Podczas zlotu nie zabrakło ogniska i tańców dla zuchów. Harcerze natomiast mogli wziąć udział w geocachingu, grze nocnej poza terenem ośrodka. Następnego dnia brać harcerska swoją obecnością uświetniła patriotyczne uroczystości związane z 221 rocznicą wkroczenia wojska kościuszkowskiego na Kujawy i Pomorze, które miały miejsce w Łabiszynie. W amfiteatrze wystąpił również zespół Iskierki. Zlot zakończył się 27 września a wszyscy uczestnicy z rąk komendant Alicji Przybyłowicz otrzymali pamiątkowe gadżety.

915 916 917

918

 


 

HARCERZE U PREZYDENTA RP

   Betlejemskie Światło Pokoju- symbol nadziei, miłości i pojednania dotarło do Pałacu Prezydenckiego. Płomień z Betlejem przekazał w środę 15 grudnia Parze Prezydenckiej oraz Pani Premier zespół harcerski "Iskierki" z Piechcina

 748  749

750

 


MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE W WESOŁEJ GROMADZIE

 

742 743 744 745 746

747

 


 

ANDRZEJKOWE SPOTKANIE Z HARCERZAMI

          Dnia 24 listopada harcerze z Ratowniczej DH im. Janka Bytnara „ Rudego” zorganizowali dla uczniów z Wesołej Gromady  andrzejkowe spotkanie. Harcerze przygotowali wiele wróżb i zabaw andrzejkowych.  Podczas spotkania panowała radosna atmosfera. Dziękujemy harcerzom za wspaniałą zabawę, a najmłodszym życzymy, aby andrzejkowe wróżby się spełniły.

694 695

696

 


15. URODZINY HARCERSKIEGO ZESPOŁU

"ISKIERKI"

 Wielka Gala poświęcona 15. Urodzinom Zespołu Harcerskiego „Iskierki” miała miejsce w ZPS w Piechcinie.     Kryształowe Urodziny, które odbyły się dnia 5 listopada br. były okazją do wspomnień i refleksji.   Ten piękny Jubileusz stał się także okazją do wyrażenia uznania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju tegoż zespołu.   Inicjatorką, a zarazem kierownikiem „Iskierek” jest hm. Tamara Dolata – Komendant Szczepu Harcerskiego im. Zdzisławy Bytnarowej w Piechcinie.      W kameralnym nastroju, w kręgu zaproszonych gości,  instruktorów, rodziców, harcerek i harcerzy,  prowadzący program dyrektor MDK w Barcinie -  pan Artur Jakubowski ciepło powitał „Iskierki”, które zadebiutowały w zespole oraz te, które śpiewają obecnie.   Podczas prezentacji multimedialnej publiczność miała okazję zaobserwować poczynania zespołu na przestrzeni piętnastu lat. Pokaz wzbudził wśród „Iskierek” wiele radości i entuzjazmu oraz dumy ze swych muzycznych przedsięwzięć, koncertów, nagranych płyt i wielu występów zarówno o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, jak również międzynarodowym, których efektem są zdobyte liczne nagrody i osiągnięte sukcesy.    Koncert upłynął w miłej, serdecznej atmosferze wśród harcerskich piosenek, które w sposób profesjonalny wykonały „Iskierki”. Konferansjer Wielkiej Gali – pan Artur Jakubowski  zachęcał  zaproszonych  na tę okoliczność gości do wspólnego śpiewu wrazz „Iskierkami”, a niezapomniane rytmy wzbudziły wśród publiczności wiele wzruszeń i refleksji.  Owacjom nie było końca!!!   Liczna obecność publiczności niewątpliwie świadczy o tym, że Zespół Harcerski „Iskierki” ma wielu przyjaciół. Dowodem na to były otrzymane pozytywne opinie, serdeczne życzenia, złożone w imieniu gości na ręce Kierownika Zespołu dh. Tamary Dolata oraz dh. Komendant hm. Alicji Przybyłowicz , wspierającej duchowo „Iskierki”.Uwieńczeniem 15. Urodzin był okazały, wspaniały, pyszny tort urodzinowy. Gratulacje były wyrazem podziękowania zaproszonych gości za kreatywną pracę twórczą „Iskierek” na polu artystycznym, a także potrzebą dalszego rozwoju zespołu na kolejne lata. Zespół otrzymał z rąk Komendanta Chorągwi Kujawsko – Pomorskiej  MEDAL ZA ZASŁUGI DLA HARCERSTWA KUJAWSKO – POMORSKIEGO.

 

657 658 661 662 663 664

 

659 656

665

660

 


IV ZLOT HUFCA ZHP PAŁUKI

„ OGNIK 2014”

    W dniach 19 - 20 września 2014 r. w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym  w Smerzynie odbył się czwarty Zlot Hufca ZHP Pałuki "OGNIK 2014". W zlocie uczestniczyły gromady oraz drużyny harcerskie z piechcińskiego szczepu.  Zlot - to wyjątkowa okazja na wspólne spotkanie w harcerskim kręgu, to świetna zabawa podczas zajęć programowych i  gier harcerskich.  Dni zlotu upłynęły w miłej atmosferze. Uśmiechy na rozgrzanych słońcem twarzach, ognisko do późnych godzin nocnych i przeżyte przygody na długo zostaną w pamięci. Od dziś  rozpoczynamy odliczanie do kolejnego zlotu.

                DO ZOBACZENIA ZA ROK

  635   638640     637636    639

 

 625  626  627  628  629  630

  

631 632 633

634

 


HARCERZE W PRZEDSZKOLU 

   Dnia 03.04.2014r. Harcerska Drużyna Ratownicza im.Janka Bytnara uczestniczyła w Przedszkolu w Piechcinie w pokazach ratownictwa przedmedycznego. Dzieci z przedszkola były bardzo zainteresowane oraz brały czynny udział w tych pokazach. Dowiedziały się w jaki sposób można szybko i skutecznie pomóc osobom poszkodowanym, wykonać prawidłowo resustytację krążeniowo-oddechową i wezwać pomoc ratowniczą.

 

577 578 579 580

 


NOWA PŁYTA ZESPOŁU "ISKIERKI"

"Wędruj z nami"

   28 listopada w  Miejskim Domu Kultury w Barcinie Zespół Harcerski „Iskierki” pod kierownictwem hm. Tamary Dolata promował  swoją świeżo wydaną, autorską płytę. To już czwarty krążek  zespołu, działającego w ramach Szczepu Harcerskiego im. Zdzisławy Bytnarowej. Płyta „Wędruj z nami…” zawiera 18 utworów. Tylko „Mój przyjacielu” jest utworem znanym (był na poprzedniej płycie). Pozostałe to zupełne nowości. Mamy nadzieję, że się spodobają i wejdą na stałe do naszego, harcerskiego repertuaru. Wspaniałe wykonania piosenek zostały na koniec koncertu nagrodzone przez liczną publiczność brawami na stojąco. Drugiemu już pokoleniu "Iskierek" w składzie: Agata Muranty, Zuzanna Zelek, Aleksandra Zelek, Amelia Szewczak, Dominik Wojciechowski, Hubert Zieliński, Amadeusz Kwiatkowski, Jakub Wojtacki, Daria Kuflewicz, Sandra Kwiatkowska, Marta Jakubowska, Weronika Wójcik, Zuzanna Zielińska i Kacper Mrozowski życzymy dalszych sukcesów i spełnienia marzenia o wydaniu kolejnej płyty.

491

507 508

 Więcej w Galerii zdjęć.


 

 HARCERSKA WIECZORNICA 

29 października odbyła się w naszej szkole wieczornica harcerska Szczepu im. Zdzisławy Bytnarowej poświęcona pamięci bohaterom drużyn harcerskich: Tadeusza Zawadzkiego "Zośka", Macieja Aleksy Dawidowskiego"Alek", Jana Bytnara"Rudy", Stanisława Broniewskiego"Orsza". Wszyscy harcerze obejrzeli film pt."Zośka, Alek, Rudy" oraz wspólnie śpiewali piosenki harcerskie. Organizatorem wieczornicy była dh. Liliana Wojciechowska, dh. Jakub Wojciechowski oraz drużyna wędrownicza"Pogrom".

480

481

478 477 475

482

 


 

MIĘDZYNARODOWY ZLOT HARCERZY I SKAUTÓW WICEK 2013

430

     W dniach od 6 do 12 sierpnia 2013 r. w Toruniu zgromadziło się ponad 2000 harcerzy, w tym ponad 100 z polskich organizacji harcerskich  i oczywiście nasz Hufiec „Pałuki” z zagranicy: z Litwy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Argentyny. Tak wielka liczba polskiej młodzieży znalazła zakwaterowanie w ośmiu gniazdach na toruńskim poligonie przy ul. gen. Andersa. Zlot rozpoczął się we wtorek, 6. sierpnia o godz. 18.00 uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w Kaplicy Zlotowej przez wszystkich kapelanów pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Następnego dnia harcerze brali udział w zajęciach i grach integracyjnych w gniazdach, poznawali też postać Patrona Polskich Harcerzy. Zajęcia prowadzone przez kapelanów i kleryków Centrum Duchowego nie tylko przybliżały sylwetkę Błogosławionego, ale ukazywały, jak jego postać może być wzorem we współczesnym, codziennym życiu harcerzy. Wieczorem Zlot odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.   Przez kolejne trzy dni harcerze zdobywali całe województwo kujawsko-pomorskie. Dzięki kilkunastu ścieżkom tematycznym każdy znalazł interesujące dla niego zajęcia. Harcerze poznali Biskupin, Bydgoszcz, Chełmno, Toruń, Wenecję i Żnin; brali udział w rekonstrukcjach średniowiecznych na zamku w Radzyniu Chełmińskim, sarmackich w Ostromecku i wojskowych z początków XX wieku w schronach Skansenu Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń; jeździli konno i rowerami, pływali kajakami, próbowali wielu dyscyplin sportowych w Parku w Myślęcinku i na stadionie Zawiszy, uczyli się survivalu i poznawali świat nowoczesnych technologii oraz mass-mediów.    W niedzielę, 11. sierpnia wszyscy harcerze przemaszerowali do kościoła Wniebowzięcia NMP i bł. S. W. Frelichowskiego w Toruniu – Duchowej Stanicy Polskich Harcerzy, gdzie o godz. 10.30 uroczystą Mszę św. celebrowali Biskup Polowy Jerzy Guzdek i Biskup Toruński Andrzej Suski wraz ze wszystkimi kapelanami harcerskimi. Niedzielne popołudnie zajęła harcerzom gra miejska, w czasie której zastępy odkrywały tajemnice toruńskiej Starówki.

    WICEK 2013 był pierwszym zlotem harcerskim organizowanym wspólnie przez dwie największe polskie organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wspólny Patron, bł. ks. phm. Stefan Wincenty Frelichowski czuwał nad przebiegiem całego zlotu, tak, że w głowie niejednego uczestnika wyjeżdżającego w poniedziałek do domu pojawiła się myśl: „kiedy będzie kolejny taki Zlot”?

426

427

 

428

429

 


   NADANIE IMIENIA I WRĘCZENIE SZTANDARU HUFCOWI "PAŁUKI"

Hufiec ZHP "Pałuki", który zrzesza drużyny zuchów i harcerzy z terenu powiatu żnińskiego od wtorku ma swoich patronów: Olgę i Andrzeja Małkowskich oraz własny sztandar. Uroczystości związane z nadaniem imienia i wręczeniem sztandaru odbyły się we wtorek 22 maja 2013r. w Piechcinie.

     Od wtorku Hufiec "Pałuki" nosi imię Olgi i Andrzeja Małkowskich, czyli małżeństwa pionierów polskiego skautingu i harcerstwa. Hufiec ma również sztandar ufundowany przez licznych sponsorów. We wtorek podczas koncelebrowanej mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Barbary w Piechcinie sztandar został poświęcony. W trakcie dalszych uroczystości, które przeniosły się do sali sportowej przy Zespole Publicznych Szkół w Piechcinie, druhny i druhowie z całego powiatu byli świadkami wręczenia sztandaru, a wcześniej nadania imienia hufcowi. W związku z tym uroczystym aktem komendantka hufca, Alicja Przybyłowicz odebrała okolicznościowy grawerton.
     Pokrótce przedstawione zostało uzasadnienie, dla którego Olga i Andrzej Małkowski są odtąd patronami żnińskiego hufca. O roli Andrzeja Małkowskiego w harcerstwie polskim zdecydowało bezgraniczne ukochanie skautingu i całkowite oddanie idei skautowej. W działaniu dostrzegał źródło siły mogącej w zdecydowany sposób polepszyć dusze i charaktery młodzieży polskiej. Olga natomiast stała się najgorętszym wykonawcą testamentu Andrzeja, co urzeczywistniła swoim przykładem. Ich działalność to harmonijna synteza, umiejętne połączenie polskiego harcerstwa z angielskim skautingiem Baden-Powella, niektórymi charakterystycznymi wartościami “Sokoła”, “Zarzewia”, “Eleusis” oraz z polskimi narodowymi ideałami i potrzebami.
     Harcerze wystawili również widowisko teatralne poświęcone twórcom polskiego harcerstwa, a od wtorku 22 maja również oficjalnym patronom Hufca "Pałuki".

 

432

433

434

 

 
 

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Piechcinie
ul. 11 Listopada 5
88-192 Piechcin
telefon: +48 52 383 73 39; fax +48 52 38 37 229
e-mail: sekretariat_zps1@vp.pl